Zvuková frekvencia driev - rýchlosť dreva

    Minulý týždeň som navštívil svojho priateľa v jeho predajni, hneď som dostal výbornú kávu (ktorú ja naozaj môžem, a on robí naozaj tú najlepšiu) a preberali sme rôzne veci. Medzi rečou sa ma spýtal na názor na jedno drevo, ktoré sa chystal dať do akcie. Presne sa jednalo o drevo STIGA Offensive Classic Carbon. Ani neviem prečo som ho zatiaľ nechal bez povšimnutia. Starí pingpongisti keď som začal hrať stále zobrali drevo ktoré som mal, chytili medzi prsty boky čepele a rúčkou pobúchali po hlave. Vraj tým zisťujú rýchlosť dreva. Tak som to urobil teraz tiež ako "skúsený pingpongista" a na moje prekvapenie zvuk tohto dreva nebol v tej vysokej tónine ako som čakal pri ofenzívnom dreve.  Nedokázal som odolať a aj keď momentálne marodím s ramenom ... nedalo mi to vypýtal som toto drevo na test.

Cestou domov v aute som premýšľal, či mám pravdu naozaj podľa zvuku je možné presne určiť rýchlosť dreva a zaradenie do určitej kategórie (bolo by to super, lebo dalo by sa to potom jednotne zadávať údaj pre rôznych výrobcov na eshop a kamarát by vedel presne odporučiť zákazníkovi drevo podľa jeho požiadaviek, znalosti a zručnosti zákazníka - hráča. Mal by dokonalé a presné porovnanie či je rýchlejšie napríklad drevo STIGA Dynasty alebo Donic Crest OFF.

Hneď som otvoril internet a začal zbierať informácie. Tak som hneď zistil, že už to funguje a veľa výrobcov už toto robia a udávajú rýchlosť dreva podľa zvukovej frekvencie dreva! Pýtal som sa kamaráta fyzika  ... čo potrebujem aby som vedel presne zmerať zvukovú frekvenciu, tak ma hneď schladil, že laboratórne podmienky a spektrálny analyzér, ktorý môže stáť aj niekoľko stoviek EUR. Ale pýtal sa ma načo to potrebujem, tak som mu to vysvetlil ... a on mi povedal, že celkom presné a dosť dobré údaje mi poslúžia aj z voľne dostupných aplikácii na mobilný telefón ! Čo ma naozaj potešilo !!!
Wau, super ... takže hneď som začal čítať a skúšať. Najprv som si prečítal porovnanie aplikácii na meranie zvukovej frekvencie ... niektorí pingpongisti odporúčali Advance Spectrum Analyzer PRO ale mne sa zapáčila aj aplikácia SPECTROID ... tam mi dokonca kamarát nastavil vzorkovaciu frekvenciu na 96 000 Hz, že vraj to budú presnejšie údaje. V Advance je to 48000 Hz.


Hneď som vytiahol dreva čo som mal doma a nemal na nich poťahy. Ako odrazový mostík som na viacerých fórach videl, že Viscaria by mala mať zvukovú frekvenciu medzi 1400-1500 Hz. Vyskúšal som doma hneď 6 driev ... Butterfly Viscaria, Donic Crest OFF, Vodak Diolen ALL+ Inner, Joola Fever, Stiga Clipper 75, Palatinus Ftomin ZL Special . Na moje prekvapenie Butterfly Viscaria mala podľa môjho merania (niekoľko násobnom a +- stále tie isté výsledky frekvenciu 1464 Hz ... čo odpovedá hodnotám na zahraničných fórach.  ... paráda.

 

20200311_143436 Ale aby som to nerobil v malom, skočil som za priateľom, povedal som mu toto čo som skúsil, a spýtal som sa či by mi nepožičal k testu aspoň 10 driev. Bol z toho nadšený a hneď som vyfasoval 10 driev a išiel som nedočkavo domov.

 

Takže na test som dostal dreva:

STIGA Infinity VPS V
STIGA Azalea Offensive
STIGA Clipper Wood
STIGA Carbonado 45
STIGA Clipper CR
STIGA Artic Wood
STIGA Offensive Classic
STIGA Allround Classic
STIGA Deffensive Classic
STIGA Deffensive PRO

Tieto dreva som mal doma ja, tak aby bol test čo najobjektívnejší a tieto som tam zaradil:
STIGA Offensive Classic Carbon
STIGA Dynasty Carbon
PALATINUS Ftomin ZL Special
JOOLA Fever
DONIC Crest OFF
BUTTERFLY Viscaria "new seria"
BUTTERFLY Viscaria "silver old tag"
STIGA Nostalgic Allround
STIGA Clipper 75

2

 

 3

 Keď už som začal testovať tak som každé drevo zvážil, a zmeral šírku čepele. Keď tak, tak už poriadne.

Samozrejme nemám laboratórne podmienky, čiže toto všetko som robil pre seba doma. Zavrel som sa do pracovne aby som eliminoval čo najviac okolitý šum. Telefón som vložil do stojanu, aby bol stále v rovnakej výške a rovnakom sklonu. Vybral som ABS loptičku, lebo je tvrdšia a predpokladám, že vydáva vyšší zvuk :-))). Celý môj pokus bol taký, že zobral som drevo do ruky, pokúšal som sa stále rovnako na každom dreve rovnako vysoko pinknúť loptičkou 5x ... jedno meranie som stále robil 2x jednu a 2 druhú stranu. Na prekvapenie výsledok bol na 95% rovnaký. 

Prvé meranie som robil v aplikácii SPECTROID ... pre mňa jednoduchšie ovládanie, prehľadnejšie, lepšia manipulácia. Postupne som zmeral všetky dreva a zapisoval som hodnoty. Potom som to urobil odznova a zapísal výsledky.  Potom toto isté som urobil s aplikáciou Advance Spectrum Analyzer PRO ... zapísal som výsledky. Celé som to vložil do tabuľky a porovnával.  Najprv som porovnával dreva s ktorými som hral alebo hrávam, aby som vedel, či naozaj výsledky sú aspoň trochu reálne a je podľa toho možné naozaj určiť rýchlosť dreva ... a sú to tieto dreva  Stiga Nostalgic Allround ( aktívne s nim hrám), Stiga Dynasty Carbon (hrám s ním) , Stiga Offensive Classic Carbon ( testujem ho), Butterfly Viscaria stará aj nová (hral som s nimi dlho) Donic Crest OFF (hral som s nim dlho, iba som priznal, že je rýchle na moje schopnosti)  Joola Fever ( hral som s nim málo) Stiga Clipper 75 ( kúpil som ho iba do zbierky, nikdy nebolo hrané ... ale po tomto teste ma strašne láka)  ... a musím povedať, že čísla presne odzrkadlili to ako cítim rýchlosť jednotlivých driev ... paráda , ono to fakt funguje ... a keď takto porovnám všetky dreva v predajni, je možné dať presné čísla ako na Stigu tak napríklad aj Der Materiaspezialista a človek naozaj vie vybrať podľa reálnych čísiel !!!!

Jediné čo by som pozmenil je to, že na internete boli dané tieto údaje ...

DEF      <1000Hz
ALL     1000 Hz > < 1100 Hz
ALL+   1100 Hz > < 1250 Hz
OFF-    1250Hz > < 1400 Hz
OFF     1400 Hz > < 1600 Hz
OFF+    1600 Hz >

Na môj domáci test som pozmenil údaje podľa toho ako som hral s drevami a viem ako hrajú takto, a toto som si nechal pre seba ako smerovú tabuľku:

DEF      <1000Hz
ALL     1000 Hz > < 1100 Hz
ALL+   1100 Hz > < 1200 Hz
OFF-    1200 Hz > < 1300 Hz
OFF     1300 Hz > < 1500 Hz
OFF+    1500 Hz >


Aby som nenapínal :

Urobil som viacero porovnaní  ... podľa mňa najpresnejšie je to, kde som zobral údaje z oboch programov a urobil som priemer. Potom som robil aj  jednotlivé tabuľky a grafy

 Porovnanie 1 (1)

Druhý graf a porovnanie som urobil iba z výsledkov aplikácie Spectroid

 Porovnanie 2

Posledná tabuľka sú výsledky aplikácie Advance Spectrum Analyser PRO

 Porovnanie 3

Ale berte to ako moje amatérske nelaboratórne merania. Samozrejme môžu sa líšiť moje a Vaše výsledky. Ale ja predpokladám, že v prípade, že toto budem robiť stále v rovnakých podmienkach ... tak dokážem získať veľmi reálne výsledky pre porovnanie rýchlosti driev od rôznych výrobcov.